

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 7 pF |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Width | 5.28 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.29 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 600 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Current | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 250 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 30 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 250 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 12601
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11136
Ext.Price$0.11136
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11136 | $0.11136 |
| 10 | $0.05568 | $0.55680 |
| 50 | $0.05022 | $2.51100 |
| 100 | $0.04530 | $4.53000 |
| 500 | $0.04112 | $20.56000 |
| 1000 | $0.03733 | $37.33000 |
| 3000 | $0.03389 | $101.67000 |
| 5000 | $0.03077 | $153.85000 |
| 10000 | $0.02793 | $279.30000 |
