

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Current | 30 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Current | 5 µA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Capacitance | 10 pF |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
Stock: 61522
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01970
Ext.Price$0.01970
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01970 | $0.01970 |
| 10 | $0.00985 | $0.09850 |
| 50 | $0.00758 | $0.37900 |
| 100 | $0.00675 | $0.67500 |
| 500 | $0.00601 | $3.00500 |
| 1000 | $0.00565 | $5.65000 |
| 3000 | $0.00531 | $15.93000 |
| 5000 | $0.00499 | $24.95000 |
| 10000 | $0.00469 | $46.90000 |
| 30000 | $0.00441 | $132.30000 |
| 50000 | $0.00416 | $208.00000 |
