

| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Current | 5 µA |
| Capacitance | 15 pF |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Recovery Time | 500 ns |
| Type | Rectifiers |
Stock: 779
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04186
Ext.Price$0.04186
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04186 | $0.04186 |
| 10 | $0.02093 | $0.20930 |
| 50 | $0.01904 | $0.95200 |
| 100 | $0.01732 | $1.73200 |
| 500 | $0.01576 | $7.88000 |
| 1000 | $0.01434 | $14.34000 |
| 3000 | $0.01304 | $39.12000 |
| 5000 | $0.01186 | $59.30000 |
| 10000 | $0.01058 | $105.80000 |
