
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Rectifiers |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 500 ns |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 700 V |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 1 kV (1000 V) |
Stock: 340
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01048
Ext.Price$0.01048
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01048 | $0.01048 |
| 10 | $0.00524 | $0.05240 |
| 50 | $0.00403 | $0.20150 |
| 100 | $0.00359 | $0.35900 |
| 500 | $0.00320 | $1.60000 |
| 1000 | $0.00296 | $2.96000 |
| 3000 | $0.00274 | $8.22000 |
| 5000 | $0.00256 | $12.80000 |
| 10000 | $0.00239 | $23.90000 |
| 30000 | $0.00223 | $66.90000 |
| 50000 | $0.00208 | $104.00000 |
