

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 17 pF |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.24 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 600 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 1.5 A |
| Output Current | 1.5 A |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 250 ns |
| Average Rectified Current | 1.5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 150 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 108
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13181
Ext.Price$0.13181
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13181 | $0.13181 |
| 10 | $0.13027 | $1.30270 |
| 50 | $0.12874 | $6.43700 |
| 100 | $0.12736 | $12.73600 |
| 500 | $0.12600 | $63.00000 |
