

| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Forward Current | 2 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Element Configuration | Single |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Current | 5 µA |
| Capacitance | 50 pF |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Recovery Time | 500 ns |
Stock: 2200
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04436
Ext.Price$0.04436
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04436 | $0.04436 |
| 10 | $0.02218 | $0.22180 |
| 50 | $0.01976 | $0.98800 |
| 100 | $0.01760 | $1.76000 |
| 500 | $0.01568 | $7.84000 |
| 1000 | $0.01397 | $13.97000 |
| 3000 | $0.01245 | $37.35000 |
| 5000 | $0.01116 | $55.80000 |
| 10000 | $0.01000 | $100.00000 |
