

| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Current | 5 µA |
| Capacitance | 40 pF |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Recovery Time | 150 ns |
| Type | Rectifiers |
Stock: 1545
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07392
Ext.Price$0.07392
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07392 | $0.07392 |
| 10 | $0.03696 | $0.36960 |
| 50 | $0.03294 | $1.64700 |
| 100 | $0.02936 | $2.93600 |
| 500 | $0.02617 | $13.08500 |
| 1000 | $0.02332 | $23.32000 |
| 3000 | $0.02078 | $62.34000 |
| 5000 | $0.01866 | $93.30000 |
| 10000 | $0.01676 | $167.60000 |
