

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 34 pF |
| Voltage Rating (DC) | 800 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 800 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Standard Recovery Rectifiers |
| Current | 3 A |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 500 ns |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 100 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 800 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | 500 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1997
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42576
Ext.Price$0.42576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42576 | $0.42576 |
| 10 | $0.27529 | $2.75290 |
| 50 | $0.24926 | $12.46300 |
| 100 | $0.22570 | $22.57000 |
| 500 | $0.18124 | $90.62000 |
| 1000 | $0.11285 | $112.85000 |
