

| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 5 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Current | 5 µA |
| Capacitance | 50 pF |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Recovery Time | 150 ns |
| Type | Rectifiers |
Stock: 1483
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10176
Ext.Price$0.10176
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10176 | $0.10176 |
| 10 | $0.05088 | $0.50880 |
| 50 | $0.04580 | $2.29000 |
| 100 | $0.04123 | $4.12300 |
| 500 | $0.03704 | $18.52000 |
| 1000 | $0.03327 | $33.27000 |
| 3000 | $0.02989 | $89.67000 |
| 5000 | $0.02528 | $126.40000 |
