
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 30 V |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Output Voltage | 30 V |
| Topology | Buck |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2382
Distributors
pcbx
Unit Price$1.17040
Ext.Price$1.17040
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.17040 | $1.17040 |
| 10 | $0.86348 | $8.63480 |
| 25 | $0.78226 | $19.55650 |
| 50 | $0.74054 | $37.02700 |
| 100 | $0.70104 | $70.10400 |
| 300 | $0.66552 | $199.65600 |
| 500 | $0.63180 | $315.90000 |
| 1000 | $0.60614 | $606.14000 |
| 3000 | $0.59493 | $1784.79000 |
| 5000 | $0.58392 | $2919.60000 |
