
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 6.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Output Voltage | 6.5 V |
| Topology | Buck |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Function | Step-Down |
Stock: 1482
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57537
Ext.Price$0.57537
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57537 | $0.57537 |
| 10 | $0.41464 | $4.14640 |
| 25 | $0.37360 | $9.34000 |
| 50 | $0.35022 | $17.51100 |
| 100 | $0.32830 | $32.83000 |
| 300 | $0.31073 | $93.21900 |
| 500 | $0.29410 | $147.05000 |
| 1000 | $0.25648 | $256.48000 |
| 3000 | $0.23510 | $705.30000 |
