| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 0.8 V to 5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Function | Step-Down |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59530
Ext.Price$0.59530
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59530 | $0.59530 |
| 10 | $0.48230 | $4.82300 |
| 25 | $0.44338 | $11.08450 |
| 50 | $0.40760 | $20.38000 |
| 100 | $0.37471 | $37.47100 |
| 300 | $0.35672 | $107.01600 |
| 500 | $0.33960 | $169.80000 |
| 1000 | $0.32204 | $322.04000 |
