
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 800 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 4 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Power Dissipation | 1.429 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Topology | Buck |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Function | Step-Down |
Stock: 1416
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60989
Ext.Price$0.60989
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60989 | $0.60989 |
| 10 | $0.48394 | $4.83940 |
| 25 | $0.44106 | $11.02650 |
| 50 | $0.40198 | $20.09900 |
| 100 | $0.36637 | $36.63700 |
| 300 | $0.34668 | $104.00400 |
| 500 | $0.32805 | $164.02500 |
| 1000 | $0.30962 | $309.62000 |
