
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Current Rating | 4 A |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 4 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Reference Voltage | 5 V |
| Function | Step-Down |
Stock: 1188
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58109
Ext.Price$0.58109
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58109 | $0.58109 |
| 10 | $0.47213 | $4.72130 |
| 25 | $0.43413 | $10.85325 |
| 50 | $0.39919 | $19.95950 |
| 100 | $0.36705 | $36.70500 |
| 300 | $0.32573 | $97.71900 |
| 500 | $0.28906 | $144.53000 |
| 1000 | $0.27218 | $272.18000 |
