
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Current Limit | 500 mA |
| Nominal Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Regulators | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 3665
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15101
Ext.Price$0.15101
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15101 | $0.15101 |
| 10 | $0.13359 | $1.33590 |
| 50 | $0.11818 | $5.90900 |
| 100 | $0.10336 | $10.33600 |
| 500 | $0.09040 | $45.20000 |
| 1000 | $0.08460 | $84.60000 |
| 3000 | $0.07918 | $237.54000 |
| 5000 | $0.07409 | $370.45000 |
