
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 2.85 V |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
Stock: 1610
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17856
Ext.Price$0.17856
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17856 | $0.17856 |
| 10 | $0.15874 | $1.58740 |
| 50 | $0.14112 | $7.05600 |
| 100 | $0.12243 | $12.24300 |
| 500 | $0.10622 | $53.11000 |
| 1000 | $0.10213 | $102.13000 |
| 3000 | $0.09820 | $294.60000 |
| 5000 | $0.09281 | $464.05000 |
