
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Load Regulation | 0.6 % |
Stock: 5596
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15178
Ext.Price$0.15178
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15178 | $0.15178 |
| 10 | $0.13737 | $1.37370 |
| 50 | $0.12432 | $6.21600 |
| 100 | $0.11220 | $11.22000 |
| 500 | $0.10127 | $50.63500 |
| 1000 | $0.08388 | $83.88000 |
| 3000 | $0.06948 | $208.44000 |
| 5000 | $0.06537 | $326.85000 |
