
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 2945
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16944
Ext.Price$0.16944
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16944 | $0.16944 |
| 10 | $0.15214 | $1.52140 |
| 50 | $0.13661 | $6.83050 |
| 100 | $0.12040 | $12.04000 |
| 500 | $0.10612 | $53.06000 |
| 1000 | $0.08937 | $89.37000 |
| 3000 | $0.07526 | $225.78000 |
| 5000 | $0.07046 | $352.30000 |
