
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
| Line Regulation | 0.01 %/A |
| Load Regulation | 0.6 % |
Stock: 4214
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30692
Ext.Price$0.30692
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30692 | $0.30692 |
| 10 | $0.21630 | $2.16300 |
| 25 | $0.19321 | $4.83025 |
| 50 | $0.18039 | $9.01950 |
| 100 | $0.16842 | $16.84200 |
| 300 | $0.15940 | $47.82000 |
| 500 | $0.15086 | $75.43000 |
| 1000 | $0.14277 | $142.77000 |
| 3000 | $0.13679 | $410.37000 |
| 5000 | $0.13111 | $655.55000 |
| 10000 | $0.12567 | $1256.70000 |
