
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dropout Voltage | |
| Min Input Voltage | 3.15 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 1.25 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.15 V |
| Quiescent Current | |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 1.25 V |
| Load Regulation | |
| Line Regulation |
Stock: 447
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42634
Ext.Price$0.42634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42634 | $0.42634 |
| 10 | $0.33514 | $3.35140 |
| 25 | $0.30310 | $7.57750 |
| 50 | $0.27413 | $13.70650 |
| 100 | $0.24793 | $24.79300 |
| 300 | $0.23391 | $70.17300 |
| 500 | $0.22068 | $110.34000 |
| 1000 | $0.20710 | $207.10000 |
