


| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Dropout Voltage | 350 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 3.5 µA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.5 % |
Stock: 871
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36749
Ext.Price$0.36749
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36749 | $0.36749 |
| 10 | $0.29002 | $2.90020 |
| 50 | $0.25226 | $12.61300 |
| 100 | $0.21941 | $21.94100 |
| 500 | $0.19643 | $98.21500 |
| 1000 | $0.18411 | $184.11000 |
