


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Min Current Limit | 240 mA |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.3 % |
| Line Regulation | 1 % |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
