
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 680 mV |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Current Limit | 260 mA |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Number of Regulators | 1 |
Stock: 2356
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.10857 | $1.08570 |
| 50 | $0.09469 | $4.73450 |
| 100 | $0.08259 | $8.25900 |
| 500 | $0.07387 | $36.93500 |
| 1000 | $0.07010 | $70.10000 |
| 3000 | $0.06655 | $199.65000 |
| 5000 | $0.06318 | $315.90000 |
