
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dropout Voltage | 230 mV |
| Quiescent Current | 300 µA |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Load Regulation | 15 mV |
Stock: 312
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35722
Ext.Price$0.35722
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35722 | $0.35722 |
| 10 | $0.31779 | $3.17790 |
| 50 | $0.28272 | $14.13600 |
| 100 | $0.24552 | $24.55200 |
| 500 | $0.21321 | $106.60500 |
| 1000 | $0.20514 | $205.14000 |
| 3000 | $0.19737 | $592.11000 |
| 5000 | $0.18649 | $932.45000 |
