
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 230 mV |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 4.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 300 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 35 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
Stock: 1489
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24528
Ext.Price$0.24528
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24528 | $0.24528 |
| 10 | $0.23135 | $2.31350 |
| 50 | $0.21821 | $10.91050 |
| 100 | $0.20585 | $20.58500 |
| 500 | $0.19419 | $97.09500 |
| 1000 | $0.17896 | $178.96000 |
| 3000 | $0.16493 | $494.79000 |
| 5000 | $0.16101 | $805.05000 |
