
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Current Limit | 360 mA |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Number of Regulators | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Quiescent Current | 130 µA |
| Dropout Voltage | 220 mV |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.3 % |
Stock: 7808
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12845
Ext.Price$0.12845
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12845 | $0.12845 |
| 10 | $0.11715 | $1.17150 |
| 50 | $0.10685 | $5.34250 |
| 100 | $0.09743 | $9.74300 |
| 500 | $0.08885 | $44.42500 |
| 1000 | $0.07125 | $71.25000 |
| 3000 | $0.05713 | $171.39000 |
| 5000 | $0.05390 | $269.50000 |
