
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 300 mA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Current Limit | 360 mA |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 1742
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.17697 | $1.76970 |
| 50 | $0.15559 | $7.77950 |
| 100 | $0.13679 | $13.67900 |
| 500 | $0.12565 | $62.82500 |
| 1000 | $0.11541 | $115.41000 |
| 3000 | $0.10601 | $318.03000 |
| 5000 | $0.10341 | $517.05000 |
| 10000 | $0.10088 | $1008.80000 |
