
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Number of Pins | 5 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dropout Voltage | 220 mV |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Current Limit | 360 mA |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Regulators | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 1267
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10608
Ext.Price$0.10608
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10608 | $0.10608 |
| 10 | $0.09600 | $0.96000 |
| 50 | $0.08688 | $4.34400 |
| 100 | $0.07779 | $7.77900 |
| 500 | $0.06965 | $34.82500 |
| 1000 | $0.06270 | $62.70000 |
| 3000 | $0.05645 | $169.35000 |
| 5000 | $0.05449 | $272.45000 |
