
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 330 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Quiescent Current | 130 µA |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.3 % |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20918
Ext.Price$0.20918
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20918 | $0.20918 |
| 10 | $0.16560 | $1.65600 |
| 50 | $0.14384 | $7.19200 |
| 100 | $0.12494 | $12.49400 |
| 500 | $0.11446 | $57.23000 |
| 1000 | $0.10816 | $108.16000 |
