
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Voltage | 1.5 V |
| Dropout Voltage | 220 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Quiescent Current | 130 µA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.3 % |
| Number of Pins |
Stock: 324
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29837
Ext.Price$0.29837
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29837 | $0.29837 |
| 10 | $0.26642 | $2.66420 |
| 50 | $0.23789 | $11.89450 |
| 100 | $0.20773 | $20.77300 |
| 500 | $0.18139 | $90.69500 |
| 1000 | $0.16459 | $164.59000 |
| 3000 | $0.14935 | $448.05000 |
| 5000 | $0.14053 | $702.65000 |
