
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Switching Frequency | 200 kHz to 640 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 350 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Current | 1.6 A |
| Output Voltage | 1.24 V |
Stock: 1497
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60893
Ext.Price$0.60893
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60893 | $0.60893 |
| 10 | $0.49315 | $4.93150 |
| 25 | $0.45317 | $11.32925 |
| 50 | $0.41643 | $20.82150 |
| 100 | $0.38267 | $38.26700 |
| 300 | $0.34146 | $102.43800 |
| 500 | $0.30468 | $152.34000 |
| 1000 | $0.28664 | $286.64000 |
