
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 23 |
| Resistance | 55 mΩ |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | USB Switch |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | N-Channel |
| Max Power Dissipation | 790 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 3 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Turn-Off Delay Time | 2.1 ms |
| Output Configuration | High Side |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 30 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| On Resistance (RON) | 55 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 3.6 A |
Stock: 938
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.28469 | $2.84690 |
| 25 | $0.25563 | $6.39075 |
| 50 | $0.23883 | $11.94150 |
| 100 | $0.22314 | $22.31400 |
| 300 | $0.21079 | $63.23700 |
| 500 | $0.19912 | $99.56000 |
| 1000 | $0.18809 | $188.09000 |
| 3000 | $0.16500 | $495.00000 |
| 5000 | $0.15757 | $787.85000 |
| 10000 | $0.15047 | $1504.70000 |
