| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 1 |
| Voltage Rating | 630 V |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Contact Plating | Silver |
| Features | Shielded |
| Current Rating | 180 A |
| Number of Contacts | 1 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 1 |
| Housing Material | Zinc |
| Fastening Type | Bayonet |
| Plating | Nickel |
| Contact Gender | Male |
| Shell Material | Zinc |
| Orientation | N (Normal) |
| Color | Silver |
| Shielding | Shielded |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP67 |
Stock: 76
Distributors
pcbx
Unit Price$9.64166
Ext.Price$9.64166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.64166 | $9.64166 |
| 10 | $8.75386 | $87.53860 |
| 25 | $8.52563 | $213.14075 |
| 50 | $8.30342 | $415.17100 |
