

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Height - Seated (Max) | 13.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 100 A |
| Lifecycle Status | |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Hold Current | 1.35 A |
| Time to Trip | 7.3 s |
| Trip Current | 2.7 A |
| Schedule B | 8536100040 |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 130 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 40 mΩ |
| Lead Spacing | 5.05 mm |
| Voltage Rating | 30 V |
Stock: 510
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17405
Ext.Price$0.17405
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17405 | $0.17405 |
| 10 | $0.15512 | $1.55120 |
| 50 | $0.13824 | $6.91200 |
| 100 | $0.12034 | $12.03400 |
| 500 | $0.10476 | $52.38000 |
| 1000 | $0.10026 | $100.26000 |
| 3000 | $0.09595 | $287.85000 |
| 5000 | $0.09183 | $459.15000 |
