RVT1V221M0810
Manufacturer:
CX
Mfr.Part #:
RVT1V221M0810
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors SMD,8.00mm×10.20mm SMD/SMT 220 µF 20 % 35 V
ParameterValue
Capacitance220 µF
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Height - Seated (Max)10.7 mm
Diameter8 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-45 °C
PackagingReel
Voltage Rating35 V
RoHSCompliant
Ripple Current @ Low Frequency195 mA @ 120 Hz