
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 72 V |
| Height - Seated (Max) | 11.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 72 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Supply Voltage | 72 V |
| Power Dissipation | 410 mW |
| Hold Current | 200 mA |
| Time to Trip | 2.2 s |
| Trip Current | 400 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 4.4 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 1.83 Ω |
| Lead Spacing | 5.05 mm |
Stock: 769
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22186
Ext.Price$0.22186
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22186 | $0.22186 |
| 10 | $0.20175 | $2.01750 |
| 50 | $0.18346 | $9.17300 |
| 100 | $0.16479 | $16.47900 |
| 500 | $0.14802 | $74.01000 |
| 1000 | $0.14342 | $143.42000 |
| 3000 | $0.13896 | $416.88000 |
| 5000 | $0.13465 | $673.25000 |
