
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 15.8 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 72 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Supply Voltage | 72 V |
| Power Dissipation | 990 mW |
| Hold Current | 900 mA |
| Time to Trip | 7.2 s |
| Trip Current | 1.8 A |
| Schedule B | 8536100040 |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 470 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 200 mΩ |
| Lead Spacing | 5.05 mm |
Stock: 3141
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.30008 | $3.00080 |
| 25 | $0.27510 | $6.87750 |
| 50 | $0.25220 | $12.61000 |
| 100 | $0.23254 | $23.25400 |
| 300 | $0.21150 | $63.45000 |
| 500 | $0.19236 | $96.18000 |
| 1000 | $0.17783 | $177.83000 |
| 3000 | $0.14021 | $420.63000 |
| 5000 | $0.13080 | $654.00000 |
