

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 17.5 mm |
| Width | 12.8 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 17.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 72 V |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Operating Supply Voltage | 72 V |
| Max Supply Voltage | 72 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 1.1 A |
| Time to Trip | 8.2 s |
| Trip Current | 2.2 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 380 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 150 mΩ |
| Lead Spacing | 5.8 mm |
Stock: 961
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36499
Ext.Price$0.36499
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36499 | $0.36499 |
| 10 | $0.32519 | $3.25190 |
| 50 | $0.28973 | $14.48650 |
| 100 | $0.25219 | $25.21900 |
| 500 | $0.21951 | $109.75500 |
| 1000 | $0.21014 | $210.14000 |
| 3000 | $0.20117 | $603.51000 |
| 5000 | $0.19257 | $962.85000 |
