
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 20.8 mm |
| Length | 20.8 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 72 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Power Dissipation | 1.9 W |
| Hold Current | 1.6 A |
| Time to Trip | 11.4 s |
| Trip Current | 3.2 A |
| Schedule B | 8536100040 |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 220 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 90 mΩ |
| Lead Spacing | 5.08 mm |
Stock: 1858
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43805
Ext.Price$0.43805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43805 | $0.43805 |
| 10 | $0.33478 | $3.34780 |
| 25 | $0.30497 | $7.62425 |
| 50 | $0.27781 | $13.89050 |
| 100 | $0.25641 | $25.64100 |
| 300 | $0.23346 | $70.03800 |
| 500 | $0.21257 | $106.28500 |
| 1000 | $0.16819 | $168.19000 |
