

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 28.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 3 A |
| Time to Trip | 19.8 s |
| Trip Current | 6 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 40 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 100 mΩ |
| Lead Spacing | 10.15 mm |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79603
Ext.Price$0.79603
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79603 | $0.79603 |
| 10 | $0.65078 | $6.50780 |
| 25 | $0.61001 | $15.25025 |
| 50 | $0.57180 | $28.59000 |
| 100 | $0.53598 | $53.59800 |
| 300 | $0.50240 | $150.72000 |
| 500 | $0.47094 | $235.47000 |
| 1000 | $0.44804 | $448.04000 |
