
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 76 mΩ |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Ripple Current | 1.31 A |
| Diameter | 16 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
Stock: 342
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79248
Ext.Price$0.79248
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79248 | $0.79248 |
| 10 | $0.64368 | $6.43680 |
| 25 | $0.58282 | $14.57050 |
| 50 | $0.52772 | $26.38600 |
| 100 | $0.47782 | $47.78200 |
| 300 | $0.45492 | $136.47600 |
| 500 | $0.43311 | $216.55500 |
| 1000 | $0.40934 | $409.34000 |
