
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Style | Male Pin |
Stock: 332
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.28298 | $2.82980 |
| 25 | $0.25819 | $6.45475 |
| 50 | $0.24548 | $12.27400 |
| 100 | $0.23340 | $23.34000 |
| 300 | $0.20756 | $62.26800 |
| 500 | $0.18458 | $92.29000 |
| 1000 | $0.16414 | $164.14000 |
| 3000 | $0.16124 | $483.72000 |
| 5000 | $0.15839 | $791.95000 |
| 10000 | $0.15560 | $1556.00000 |
