
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
Stock: 29584
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29472
Ext.Price$0.29472
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29472 | $0.29472 |
| 10 | $0.26274 | $2.62740 |
| 50 | $0.23424 | $11.71200 |
| 100 | $0.20408 | $20.40800 |
| 500 | $0.17780 | $88.90000 |
| 1000 | $0.17025 | $170.25000 |
| 3000 | $0.16302 | $489.06000 |
| 5000 | $0.15611 | $780.55000 |
