S102K29Y5PN63J5R
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
S102K29Y5PN63J5R
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors Pin Pitch5.00mm Through Hole 1 nF 10 % 1000 V (1 kV)
ParameterValue
Capacitance1 nF
Voltage Rating (DC)1 kV
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)11.5 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-30 °C
DielectricY5P
Composition(Kit Type)Ceramic
PackagingBulk
Voltage Rating1000 V (1 kV)
Depth4 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter600 µm
Lead Pitch5 mm