
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Mounting Style | Horizontal, Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 7.60 mm |
| size length | 23.9 mm |
| size height | 5.50 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
Stock: 2882
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68223
Ext.Price$0.68223
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68223 | $0.68223 |
| 10 | $0.57707 | $5.77070 |
| 25 | $0.54672 | $13.66800 |
| 50 | $0.51797 | $25.89850 |
| 100 | $0.49073 | $49.07300 |
| 300 | $0.46347 | $139.04100 |
| 500 | $0.43773 | $218.86500 |
| 1000 | $0.35394 | $353.94000 |
| 3000 | $0.33820 | $1014.60000 |
| 5000 | $0.32316 | $1615.80000 |
