
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male Pin |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 117
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25018
Ext.Price$0.25018
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25018 | $0.25018 |
| 10 | $0.23483 | $2.34830 |
| 50 | $0.22042 | $11.02100 |
| 100 | $0.20669 | $20.66900 |
| 500 | $0.19381 | $96.90500 |
| 1000 | $0.19057 | $190.57000 |
| 3000 | $0.18738 | $562.14000 |
| 5000 | $0.18424 | $921.20000 |
