
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Press-Fit |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Natural |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 1 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Accessory Type |
Stock: 207
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35650
Ext.Price$0.35650
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35650 | $0.35650 |
| 10 | $0.30264 | $3.02640 |
| 25 | $0.29713 | $7.42825 |
| 50 | $0.29172 | $14.58600 |
| 100 | $0.28640 | $28.64000 |
| 300 | $0.26150 | $78.45000 |
| 500 | $0.23876 | $119.38000 |
| 1000 | $0.21800 | $218.00000 |
| 3000 | $0.20387 | $611.61000 |
| 5000 | $0.19065 | $953.25000 |
