
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
Stock: 74
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46936
Ext.Price$0.46936
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46936 | $0.46936 |
| 10 | $0.39840 | $3.98400 |
| 25 | $0.37704 | $9.42600 |
| 50 | $0.35683 | $17.84150 |
| 100 | $0.33770 | $33.77000 |
| 300 | $0.31924 | $95.77200 |
| 500 | $0.30179 | $150.89500 |
| 1000 | $0.28726 | $287.26000 |
