
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 3.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 6.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Natural |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 3742
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34349
Ext.Price$0.34349
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34349 | $0.34349 |
| 10 | $0.30849 | $3.08490 |
| 50 | $0.27706 | $13.85300 |
| 100 | $0.24810 | $24.81000 |
| 500 | $0.22217 | $111.08500 |
| 1000 | $0.19895 | $198.95000 |
| 3000 | $0.18666 | $559.98000 |
| 5000 | $0.17513 | $875.65000 |
