(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 7.60 mm |
| size length | 11.9 mm |
| size height | 4.80 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 15326
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14342
Ext.Price$0.14342
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14342 | $0.14342 |
| 10 | $0.07171 | $0.71710 |
| 50 | $0.06530 | $3.26500 |
| 100 | $0.05946 | $5.94600 |
| 500 | $0.04763 | $23.81500 |
| 1000 | $0.04268 | $42.68000 |
| 3000 | $0.04090 | $122.70000 |
| 5000 | $0.03920 | $196.00000 |
| 10000 | $0.03714 | $371.40000 |
